Znaleziony w lesie mieszanym z przewagą sosen. Czy to młody tęgoskór pospolity? Nie pasuje mi tylko wzór i kolor wnętrza - jest jakby marmurkowaty. Bardziej jak u tęgoskóra brodawkowanego. Proszę o pomoc.
Sądzę, że jest to tęgoskór pospolity Scleroderma vulgare, gdyż tęgoskór brodawkowy ma gęstsze i mniejsze "brodawki".
A co z kolorem wnętrza. Młody tęgoskór pospolity ma glebę białą później przechodzącą od brzegu w kolor czarny. Właśnie gleba mi w pospolitym nie pasuje. Również mam wątpliwości co do powierzchni tego owocnika - inna faktura poletek.
Zwątpiłam. Nie wiem, jaki to tęgoskór. Moim zdaniem inny niż pospolity, bo jeżeli pospolity, to w woj. Zachodniopomorskim mamy w tym roku inwazję zupełnie niepospolitych i może należałoby się zacząć martwić. Wcale nie przesadzam, w pewnym momencie (VII, VIII) zjawisko przybrało rozmiary plagi, wystarczy zapytać grzybiarzy z okolic Szczecina i dalszych. Na niektórych, dawniej "podgrzybkowych" albo "prawdziwkowo-kozakowych" terenach rosły praktycznie tylko tęgoskóry (+ muchomory jadowite, grzyby nadrzewne, lakówki, ale żadnych Boletales ani innych jadalnych), i to niekiedy w zagęszczeniu jeden owocnik na 1-2 m kw.! W moim przypadku taka klęska dotknęła terenów do niedawna "kurkowych". A 10 km za Pilichowem regularnie trafiałam na owocniki o średnicy 10-13 cm! W życiu takich wielkich tęgoskórów nie widziałam. Często bardzo niekształtne, kowadłowate albo inaczej "bryłowato-kanciaste". Jest może na forum ktoś z okolicy, kto to widział i potwierdzi?
Potwierdzam :) W Puszczy Bukowej też ich zatrzęsienie, zwłaszcza na siedliskach kwaśnej buczyny.
Zgodnie z kluczem, na podstawie cech makro owocnik na zdjęciu Wojciecha Mazurkiewicza wydaje się być tęgoskórem pospolitym.
Zdecydowanie za późno zainteresowałam się tęgoskórami i zorientowałam w niepokojącej dziwności naszego intruza.
Postaram się znaleźć jeszcze jakiś oznaczalny owocnik "zachodniopomorskiego niepospolitego" i przedstawić (a chyba lepiej - przesłać) do oceny.
Paula wystarczy imię po co to nazwisko :). Mnie on z wyglądu też pasuje na S. citrinum (syn. S. vulgare), ale cały czas męczy mnie gleba tego tęgoskóra. Czy ktoś kto kroił tęgoskóry miał taką glebę przypominającą grubo zmielony mak?
Chciałem dodać, że taką glebę znalazłem w gatunku T. brodawkowany i T. kurzawkowy. Jednak nie pasują mi powierzchnia tego grzyba.
Poszukałem jeszcze i znalazłem, że taka gleba występuje u S. vulgare (zmielony mak) oraz znalazłem fotę w internecie, która to potwierdza a więc to S. vulgare.
Żyzna gleba, lasy liściaste i mieszane. Już to zdecydowanie nie pasuje do Scleroderma citrinum (vulgare :). Ma ktoś pomysł - kowadłowate (widoczny trzon), wielkie, tęgoskórowy wzór na owocniku z wyglądu lamparci, ale u tych dużych "cętki" wybarwione w środku na jaśniejszy kolor. Młodzież wyglądała zdecydowanie "lamparcio", tylko potem ten rozmiar...
Postaram się o duży owocnik.
Wojtku - zrozumiałam :) Jesteśmy na Ty :)
(wypowiedź edytowana przez mykola 18. października. 2007)
Dzięki Paula to ten egzemplarz mamy z głowy - idzie do odpowiedniej szuflady z napisem S. citrinum