oba grzybki to opieńki. Ta na pierwszych zdjeciach to chyba opieńka ciemna (A. ostoyae) albo północna (A. borealis)
Na dolnych zdjęciach - chyba żółta (A. lutea). Łuszczak wysypałby się na brązowo, te grzybki wysypią białe zarodniki:-)
dzięki bardzo! Te grzybki rosną w okolicy w której spędzam urlopy ale jakoś nigdy ich nie doceniałem - teraz się to zmieniło :)
Trochę za jasne kapelusze jak na ciemną:- (
I trochę za ciemne łuseczki jak na północną:- (
Intuicyjnie bardziej mi jednak pasuje na północną:-)
Aniu, zamieszczam kolejne fotki opieniek. Może coś wyjaśnią.
Żeby nie jeździć z góry na dół zamieszczam jeszcze raz wcześniejszą fotkę tylko trochę inaczej skadrowaną.
NR. 1
Mam nadzieję, że mnie modemowcy nie przeklinają.
(wiadomość edytowana przez Marcos 31. października. 2005)
Puk, puk. Aniu jesteś tam?.
Zaczynam być:-))) jestem kilka wątków niżej:-)
(wiadomość edytowana przez Ania 02. listopada. 2005)
Bardzo poproszę o bardziej typowe osobniki, łatwe w interpretacji;-)
Te wyżej - nadal wyglądają "pośrednio". Ale z powodu utrzymywania się łuseczek (ciemnych) na całej powierzchni dojrzałych kapeluszy - bardziej pasują mi teraz na opieńkę ciemną (północna zazwyczaj mocno łysieje)
Takich jak te dolne, jeszcze nie widziałam - z takimi drobniutkimi, gęstymi łuseczkami. Też muszą być jednym z tych dwóch gatunków - ciemną albo północną (mocny pierścień). Czy było ich więcej w tym miejscu? Czy wszystkie z tego miejsca wyglądały podobnie, czy te właśnie się jakoś odrózniały od reszty?
Aniu, w ogóle była klęska tam z opieńkami (tymi dolnymi). Spotkałem tylko grupkę kilku osobników i szukałem jakiś maluszków, żeby porównać z górnymi, ale nic nie było. Wszystkie były takie jak na fotkach. Śr. kapeluszy ok. 5-6cm.
W następnym roku zamierzam spenetrować ten las dokładniej, więc bedzie jeszcze okazja przyglądnąć się opieńką bliżej.
:- ( nie umiem ich "zinterpretować":- (
Cześć wszystkim. Mam pytanie?! A mianowicie; wczoraj byłem na grzybach i zebrałem Opieńki (tak mi się wydaję i bardzo podobne są do zdjęcia nr 4 (roman jurzak) i zdjęcia nr 2 (marek kopeć) Taka jakby krzyżówka tych dwóch zdjęć). Większe okazy były podobne do w/w zdjęcia nr 4 a mniejsze do zdjęcia nr 2 (takie pieczarkowate- z budowy). Nie zrobiłem zdjęcia- błąd. Czy mogłem pomylić z jakimś trującyn grzybem. Nadmieniam, że podczas otarcia palcem po kapeluszu, to zabrudzały mi się opuszki palców i ścierałem z kapelusza te łuseczki. Kiedyś zbierałem opieńki ale miałem długą przerwę. Jeżeli w jakiś sposób możecie to pomużcie, bo nie wiem czy wyrzucać te grzyby. Wszystkie rosły na jednym wielkim starym pniu.