ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Mikroskop PZO MLP - pytania
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
2009.04.12 18:19 #128411
Zmień/Popraw · Usuń
Aleksander Skrzypczyk (biker) na forum od marca 2009, wypowiedź #3
Witam serdecznie. Stałem się posiadaczem mikroskopu PZO MLP. Z mikroskopią miałem do czynienia dość dawno temu, nie wspominając już o technikach obrazowania metodą ciemnego pola, czy kontrastu fazowego - których po prostu nie znam.
Chciałbym abyście mi trochę pomogli w okiełznaniu tego bądź, co bądź wiekowego (39lat) przyrządu, który prawdopodobnie posiada duszę.
Pytanie:
Zestaw wyposażony jest w kondensor ciemnego pola, przy którym w futerale znajduje się płaski kluczyk i prawdopodobnie diafragma (ten lejek) dla obiektywu 100x - zdjęcie poniżej:
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/UC9FyKP9O64odyl-vGaIrQ?feat=directlink
Jak montuje się ten "lejek" w obiektywie ?
Czy jego położenie się reguluje i co to daje ?
Wiem, że chyba trzeba stosować do oświetlenia układ Köhlera jeśli chce się oglądać w ciemnym polu, ale nic na temat przysłony obiektywu się nie znalazłem.
2009.09.08 11:10 #144167
Zmień/Popraw · Usuń
kasia kajkowska (katrin08) na forum od września 2009, wypowiedź #2
Witam!
rzeczywiście, mikroskop jest trochę wiekowy:)

jeśli chodzi o kondensor ciemnego pola to był produkowany w 3 wariantach i każdy trochę inny. w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć który jest w tym mikroskopie.. najlepiej zwrócić się do producenta o pomoc.

kondensory ciemnego pola służą do obserwacji takich obiektów których nie można wyraźnie odróżnić od otaczającego środowiska, których wymiary są mniejsze od zdolności rozdzielczej mikroskopu przy obserwacji w jasnym polu. Stosuje się je do badań większości preparatów bakteriologicznych.Kondensor ciemnego pola zakłada się zamiast normalnego kondensora.

Zasada oświetlenia wg. Kohlera pozwala na osiągnięcie jak najlepszego obrazu preparatu, dzięki uniknięciu szkodliwych odblasków i właściwego wykorzystania zdolności rozdzielczej obiektywu.

ja osobiście dysponuję instrukcją obsługi(z 1970r) mikroskopu MLP i kondensorów ciemnego tła KCT, KCT1 i KCT1A. Jest tam trochę do poczytania, w razie czego proszę o maila(katrishka.p@gmail.com)

pozdrawiam!

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: