Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Ganoderma resinaceum/lucidum???
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 styczeń «

#155
od marca 2005

Poniższa lakownica rosła dziwnym trafem, dwa metry od flagowca olbrzymiego, w ogródku w siedzibie Zarządu Okręgu PZW w samym centrum Katowic. Swoją drogą - w owym ogródku regularnie rośnie jeszcze 9 innych gatunków grzybów - co czyni z tego miejsca niemal myko-oazę w centrum Śląska.
Lakownica rosła na pozostałościach wyciętego parę lat temu orzecha włoskiego. Wszystkie cztery owocniki mają bardzo wyraźne, grube trzony. O istnieniu trzonów dowiedziałem się dopiero późną jesienią, kiedy jedna z lakownic przypadkiem została "odzielona" od reszty. Wcześniej myślałem że to zwykła lakownica spłaszczona - tym bardziej, że obok takie właśnie rosną.

1
i

#1503
od września 2004

Raczej zwykła lakownica spłaszczona, a taki dziwny kształt owocników jest związany z nietypowym sposobem wyrastania.

#1128
od kwietnia 2004

Moim zdaniem też. Spotkałem podobnie uformowane owocniki.

#157
od marca 2005

Rzadko poddaję w wątpliwość opinie Kreatorów, ale tym razem to zrobię:-)))))
Myślę, że raczej na 100% nie jest to lakownica spłaszczona. Zdjęcie jest kiepskie i nie do końca pokazuje cechy tych grzybów - poniżej fotki zasuszonych owocników z bardzo wyraźnymi trzonami. Lakownica spłaszczona nie ma trzonów. No i powierzchnia owocnika - ta faktyczna "lakowatość". U spłaszczonej- zanim pokryje się kakaową warstwą zarodników powierzchnia jest matowa, biało-szarawa, u tej ewidentnie ciemnobrązowo-wiśniowa no i błyszcząca.:-)))))

1

2

Trzony poszczególnych owocników wyraziście wyraźne:-)))

3

Wykadrowany kawałek owocnika z widoczną, lakowatą powierzchnią

#187
od września 2004

Ja też bym stawiał, że to jest raczej lakownica lśniąca (Ganoderma lucidum). Na pewno nie jest to lakownica spłaszczona. Chyba, że na pierwszym zdjęciu są obie (ta dolna z białym brzegiem mogłaby być spłaszczona lub nawet europejska).

#158
od marca 2005

Owocniki do zielnika to te "z góry" całej grupy. Tych na dole nie zrywałem - więc może być tak jak mówisz. Przejrzałem zdjęcia piksel po pikselu i na tych dolnych owocnikach nie widać "lakowatości". Ale też są one najmnocniej osypane zarodnikami. Przy najbliższej okazji sprawdzę po prostu czy te dolne maja trzony - pewnie ich nikt nie ruszał i leżą sobie pod śniegiem:-)))
Wszystkie rosły - jak już pisałem - na orzechu włoskim. Z początku myślałem że to moze być Ganoderma carnosum - czy jest możliwe, że lakownica jodłowa urosła na orzechu?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 styczeń «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji