czy rozpozna ktoś jaka to jest odmiana soplówki
- znalazłem ją 25 września 2005 w lesie mieszanym (Kraków)
- rosła na powalonej, kłodzie drzewa (trudno powiedzieć jakiego gatunku drzewa, ponieważ była w stanie rozkładu) zdjęcia zrobiłem zenitem, ale może uda się stwierdzić odmianę soplówki na ich podstawie
Mi wygląda na Hericium flagellum.
Nie, raczej to jest Hericium clathroides. W Krakowie niestety nie ma już jodły...
Pewnie znalazłeś to cudo w Lesie Wolskim? Może dasz jakieś dokładniejsze namiary??
Jedyne miejsce gdzie był w Krakowie zbierany to rezerwat Panieńskie Skały, ale z tego co sobie przypominam z opowieści profesora Wojewody było to bardzo dawno temu. Tak, że bardzo ciekawe znalezisko...
W Krakowie jodły nie ma ale np. w Ojcowskim Parku Narodowym jest:-)
Pokrój owocnika bardziej pasuje mi na Hericium flagellum.
tą soplówkę znalazłem w Ojcowsim PN (kilkadziesiąt metrów od Kaplicy na Wodzie)
Pozwolę sobie na odrobinkę złośliwości (za co z góry przepraszam): czy Kraków już sięga aż po Ojcowski Park Narodowy?
Ojców należy do powiatu krakowskiego dlatego napisałem Kraków
Jak widzisz, robi to dużą różnicę;-)
Czyli mój grzybek to Hericium flagellum.
Może w tym roku wyrośnie na tej samej kłodzie to zrobię ładniejsze zdjęcia (aparatem cyfrowym) i obejrzę się do okoła jakie drzewa rosną w pobliżu (choć z tego co sobie przypominam rosły tam tylko liściaste drzewa)
ps
jeszcze sobie przypomniałem że jakieś 5 m od tej soplówki rosły na skrawkach drewna (może tego samego drzewa co soplówka) takie grzybki (zdjęcie)
Tomku, Twój grzybek to na razie soplówka sp. - czyli "nie do końca wiadomo która". Z większym prawdopodobieństwem, że bukowa. Tylko tyle można o niej w tej chwili powiedzieć. Zapraszam do zgłoszenia jej do naszego rejestru (jako Hericium sp.).
Drugi grzybek to pewnie próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes).
Prawdopodobieństwo, że jest to soplówka bukowa jest większe ponieważ tak uważa Marcin, a na dodatek bukowa była w Ojcowskim PN notowana a jodłowa nie.
Pomimo wyżej wymienionych faktów mi bardziej pasuje na jodłowa. Koniecznie musisz ją odnaleźć w tym roku, a przynajmniej podejść do kłody z jakimś leśnikiem i stwierdzić czy buk to czy jodła:-)
Darek, nie przeceniaj moich możliwości:-).
Jak najbardziej mogę się mylić. To też może być spolówka jodłowa, bo była notowana w Ojcowie i to kilka razy (sam ją tam widziałem kilka lat temu w Dolinie Sąspowskiej). Pisząc, że to jest soplówka bukowa zasugerowałem się tym, że Tomek podał jako stanowisko Kraków, i w ten sposób automatycznie wyeliminowałem soplówkę jodłową. Teraz już nie jestem taki pewien.
Nie przeceniam Twoich możliwości tylko je DOCENIAM:-)