ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
kontrast fazowy na 170/
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
2010.09.18 14:55 #174553
Zmień/Popraw · Usuń
Dominik Brzęczek (nickspecjalny) na forum od września 2010, wypowiedź #1
Witam. Prawdą jest, czy stary kondensor PZO K4Ph jest przeznaczony do kontrastu ujemnego i czy z obiektywami PhA- również starszego typu (bez grawerunku na długść tubusa) współgrałby z mikroskopem o tubusie 170mm (Leitz OrtholuxI)? Wyczytałem coś takiego: http://archiwumallegro.pl/kontrast_fazo ... 66895.html
i wydaje mi się, że byłaby to dobra bo tania alternatywa w stosunku do drogiego kompletu z kondensorem Heinego od Leitza (który swoją drogą ma trochę więcej możliwości).Z góry dziękuję za info.
2010.10.21 11:55 #178181
Zmień/Popraw · Usuń
Dominik Brzęczek (nickspecjalny) na forum od października 2010, wypowiedź #1
Potwierdza się. Dziś właśnie wyczytałem u Pluty, że obiektywy PZO bez grawerki na długość tubusa (mają 3,5cm) są przeznaczone dla tubusów 170mm.Kupiłem, wkręciłem do Ortholuxa I i wszystko OK. Gwint pasuje, obraz jest super.100 krotne powiększenie obiektywu achromatycznego z imersją ol.PhA PZO daje nawet lepsze powiększenie kolonii bakterii niż 100 krotne z planapochromatu do jasnego pola Leitz'a (mam na myśli powiększenie samego obiektywu).
Co do kondensora..podobno nie ma znaczenia do jakiego kontrastu (ujemny/dodatni).Mam obiektywy ujemnego i ciekawiło mnie, czy przesłony pierścieniowe kondensora robione były w analogiczny sposób jak płytki fazowe obiektywów PhA, tzn.robione z sadzy, która ma pochłonąć część światła, a wyryte przezroczyste pierścienie resztę przepuścić..no i ewentualnie czemu miałoby to służyć na etapie przechodzenia światła przez kondensor.

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: