Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Bardzo ciekawy czernidłak
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Coprinus s.l. (Coprinus, Coprinopsis, Coprinellus, Parasola) « starsze wątki (do 27 grudnia 2011) «
i

#7905
od grudnia 2003

Las bukowy.Owocnik wielkości małego Coprinus comatus i do niego podobny.Substratem jest kawałem drewna.Dwa owocniki rosnące osobno


#439
od września 2005

Mikroskop

#7914
od grudnia 2003

tak-Błażeja.Suszy się :-)

#490
od września 2005

To nie jest C. comatus - nie ten rozmiar i kształt zarodników, nie ten substrat, nie ta budowa osłony... Nie wiem co to jest za gatunek. Jakbyś trafi na owocniki w kolejnym roku (może b. wyrośnięte) to zbierz i podeślij. Sprawdź proszę koniecznie zapach, jeśli znajdziesz go ponownie. Na chwilę obecną poproszę o lokalizacje, datę zbioru, siedlisko.

#2363
od lipca 2004

2011.02.02 13:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
??? Czyli proszę (jeśli można) o wyjaśnienie, bo nie rozumiem ;-)
Mamy zarodniki,
zapewne też wymiary i kształty cheilo-, pileo- i pleurocystydy, basidium, pseudoparafiz, obecnośc (lub nie) sprzążek, budowę pierścienia.
Czy w tym wypadku niezbędne są cechy makro jak np. rzeczony zapach, wygląd dojrzałego owocnika (wymiary kapelusza, trzonu, ilośc blaszek itp.?

Korzystając z okazji pytanie: co oznaczają dane przy opisie zarodników av. L= 11.1-12.4, av. B= 6.1-7.0 µm, Q= 1.55-1.95, av. Q= 1.75-1.85, np. ze strony http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-Uljee/species/congrega.htm ?

#491
od września 2005

1. Cystyd nie mamy - zdążyły się rozpłynąć
2. Co do pierścienia są wątpliwości - widać kryzę u podstawy ale nie ma pewności czy to pierścień czy nie - czernidłaki tak mają...
3. Owocnik był zebrany młody i chyba nie do końca dojrzały, zarodniki dojrzewające "na szybko" podczas przenoszenia mają czasem nieco odjechane rozmiary
4. Coprinus s. str. to bardzo trudna i niejasna grupa - jest ich zdecydowanie więcej niż u Ulje czy w Funga Nordica, cechy są często dość niewyraźne. Na przykład C. levisticolens różni się od C. comatus głównie zapachem (pachnie intensywnie maggi) i tym, że ma nieco "ekscentryczną" porę rostkową (przy czym widziałem C. comatus które też miały). A C. palmeranus jest nieco mniejszy i ma drobniejsze zarodniki (w G. Kaczawskich zbierałem go będąc świecie przekonany że to C. commatus, oznaczyłem go dopiero po 3 latach jak przeczytałem pracę o czernidłakach z USA). W przypadku C. commatus badania genetyczne dowodzą że jest to gatunek wybitnie niejednorodny, więc tylko czekać kiedy go podzielą.
5. Wbrew pozorom, nie trudno jest trafić na czernidłaka nie poddającego się oznaczeniu w oparciu o posiadane klucze - wtedy mamy trzy możliwości: trafiliśmy na przypadkowego mutanta lub wadę rozwojową; mamy gatunek który nie jest opisany w dostępnej nam literaturze, ale znany nauce (na przykład opublikowany w zeszytach naukowych muzeum przyrodniczego w Kuala Lumpur); mamy do czynienia z gatunkiem nauce nie znanym. Męczę się teraz z owocnikami czernidłaka o ogromnych, >20 um zarodnikach, z wyraźną ornamentacją (niestety z nie zachowaną osłoną) i "nic nie wychodzi".
6. https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/56938.html tu mamy takiego comatus-nie comatus (swoją drogą, Mirku, masz nowe suszki bo od AK dostałem tylko jakiegoś starego, b. dojrzałego).

av. L - długość (po odrzuceniu skrajności), av. B - szerokość (po odrzuceniu skrajności; widok "z frontu" a nie z boku), Q - stosunek dlugosc/szerokosc, av. Q - stosunek dl/szer po odrzuceniu wartości skrajnych.

#2365
od lipca 2004

2011.02.03 02:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Serdeczne podziękowania za wyczerpujące wyjaśnienia :-)

"4. Coprinus s. str. to bardzo trudna i niejasna grupa - jest ich zdecydowanie więcej niż u Ulje czy w Funga Nordica, cechy są często dość niewyraźne..."
Spodziewałem się, że i gatunków więcej, i różnice delikatne, ale aż takie niuanse ;-)

"...W przypadku C. commatus badania genetyczne dowodzą że jest to gatunek wybitnie niejednorodny, więc tylko czekać kiedy go podzielą..'
Wniosek jest jeden, twardo zbierać i suszyć czernidłaki kołpakowate (a nie tylko konsumować). Po podziale i rewizjach może się okazać, że w zbiorach naszych eksykatów mogą się trafiać rzadkości. No bo kto teraz, tak naprawdę, robi z C. comatus eksykaty? ;-)))

"...comatus-nie comatus..." - :-D ???, trzeba pewnie będzie czekać, bo z wątku wynikałoby, że są "silnie" jesienne?
A może pora owocnikowania "comatusów", też będzie miała wpływ na ich podział, któż to wie? ;-)
Nie widziałem wcześniej tego wątku, ale owocnik na zdjęciu Mirka robi wrażenie
Pozwalam sobie załączyć dla tych co nie widzieli, bo wątek leciwy.

#2366
od lipca 2004

2011.02.03 02:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Ach zapomniałbym, to teraz Mirek czeka Cię jedna z trzech możliwości z punktu nr 5. Błażeja, jak by nie patrzył każda bardzo ciekawa, choć osobiście mutanty raczej wykluczam z uwagi na trzeci rok pojawu odnotowanego (pokazanego nam) przez Mirka (jeśli to ta sama miejscówka?)
i

#8054
od grudnia 2003

Suszki czernidłaków z powyższego zdjęcie są u Ani i o ile dobrze pamiętam nie zostały oznaczone.Jest gdzieś wątek o tych czernidłakach

#2367
od lipca 2004

2011.02.03 07:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
To jeszcze inny od tego, który powyżej zalinkował Błażej?
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/56938.html
i

#6292
od stycznia 2007

#6293
od stycznia 2007

Spóźniłam się ;-) ale w takim razie przyłączam się do pytanie Bogdana :-)

#8055
od grudnia 2003

Nie to ten wątek:-) a suszki pierwsze były wysłane a drugie dałem Ani na zlocie kaszubskim
i

#8643
od grudnia 2003

TPK Gdańsk Oliwa las bukowy.Substrat drewno zmurszałe.Data zn.07/11/2010 DA-80
W tym roku spróbuję je namierzyć jak się pokażą :-)

#3061
od września 2005

Kolejny gatunek, który możemy oznaczyć w oparciu o badania molekularne (wykonane przez Marcina Pietrasa z ID PAN; dzięki Marcinie:D) - młody C. atramentarius. Pewnie można uznać, że należy do odmiany var. soboliferus.

(wypowiedź edytowana przez ramayana 06.października.2014)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Coprinus s.l. (Coprinus, Coprinopsis, Coprinellus, Parasola) « starsze wątki (do 27 grudnia 2011) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji