24 01 2012. Na opadłej gałęzi osiki seria owocników w różnym wieku. Jaśnieszy meszek z łatwością daje ścierać palcem.
Moim zdaniem to gałąź jest dębowa i prezentujesz tu dwa gatunki. Zdjęcia 1, 3 i 4 to powłocznica dębowa, a 2 to powleczka podkorowa.
Gałąź wyrosła na osice bo ma korę jak osika i drewno jak osika. Ponadto spadła z osiki, część z widocznymi fragmentami grzyba jeszcze wisi ok 4 m nad ziemią. Do najbliższego dębu jest w tym miejscu ponad 200 m.
Moim zdaniem to może być jeden gatunek. Łuszcząca się tapeta rośnie na korze a "powleczka" w miejscach bez kory. Ponadto jest jeszcze na korze młoda tapeta bez łuszczeń
Usnunąłem fragment kory z łuszczącą tapetą i pod spodem znalazłem "powleczkę". Również na przekroju drewna zauważyłem strefę odbarwioną na blady róż.
Bez mikroskopu chyba ani rusz
Kazik, chętnie zerknę, ponieważ każda tapeta wskazująca na osikową mnie interesuje (mam pewną "zaszłość" w swoich zbiorach, która sprawiła mi problem)
Poproszę o różne fazy rozwojowe owocników z różnych miejsc (to z przekroju poprzecznego gałęzi też) i oczywiście jakiś kawałek drewna z tej gałęzi.
Wstrzymaj się odrobinę z wysyłką, ponieważ chyba miałeś coś w znaleziskach co mnie interesowało. Muszę przejrzeć Twoje starsze wątki.
Świetnie bardzo dziękuję.
Mikroskop wyjaśni sprawę bo patrząc i tak siak na te grzybki nasuwają się same wątpliwości. Oznaczenie Jacka po cechach widocznych na foto jest wręcz podręcznikowe. Nie pasuje tylko substrat.
Z próbkami nie będzie kłopotu bo jakieś 70 cm gałęzi przytargałem do pracy i położyłem w drągowinie osikowej.
Zauważyłem że na świeżym przekroju gałęzi w ciągu 24 godzin grzyb wylazł na powierzchnię.
Bogdanie, często spotykam, chyba też osikową, ale...? Czy jesteś zainteresowany suszkami?
Bardzo chętnie:-)
Dobrze byłoby, aby do każdego eksykatu (z kawałkiem drewna) były dołączone zdjęcia, czy to na forum w postaci wątku lub ew. jako załączniki do e-maila.
Dziś wyślę Ci wiadomość, ponieważ mam jeszcze jedną sprawę.