mnie się trochę kojarzy z Lepista inversa, chociaż ta biała krawędź kapelusza jest dość zastanawiająca
[pod podanym linkiem NIE MA już obrazka: 500\ Can\'t\ connect\ to\ perso\. orange\. fr\: 443\ \ (Name\ or\ service\ not\ known\)]
[pod podanym linkiem NIE MA już obrazka: 500\ Can\'t\ connect\ to\ environnement\. ecoles\. free\. fr\: 443\ \ (Connection\ timed\ out\)]
Właśnie mnie też przypomina Lepista inversa gąsówkę rudawa d. gąsówkę podwiniętą.
Zerknij na zarodniki - powinny być chropowate
Zgłupiałem. Zobacz u Marka: www.grzyby.pl/gatunki/Lepista_gilva.htm
Cytuję: "Lejkówka podwinięta (Lepista inversa) ma podobne lecz ciemniejsze, rudobrązowe owocniki, bez wodnistych plam na kapeluszu; blaszki są pomarańczoworude."
Moża Ania pomoże:-)
A czy u Ciebie nie będzie płowa?:-)
Z tymi lejkówkami, a właściwie gąsówkami (Lepista) jest dość trudno. Mamy tu 3 zbliżone, rosnące u nas, gatunki, które niektórzy autorzy łączą w jeden (Lepista flaccida).
Zwolennicy wydzielenia osobnych gatunków wyróżniają:
1. Lepista gilva (gąsówka płowa) - jasniejsza od pozostałych, raczej żółtawo-ochrowa lub żółto-brązowa, często z widocznymi jaśniejszymi (wodnistymi) plamami na kapeluszu - rośnie w lasach liściastych i iglastych.
2. Lepista inversa (przez Wojewodę synonimizowana z L. flaccida) - ruda, rudo-brązowa, rosnąca w lasach iglastych
3. Lepista flaccida (g. rudawa), bardzo podobna do L. inversa, różniąca się jaśniejszym od kapelusza trzonem i występowaniem w lasach liściastych.
No to u mnie byłaby L. flaccida, tym bardziej, że "podążam" za checklistą Wojewody. Chcę tylko dodać, że niektóre gatunki z borów występują też w kwaśnej dąbrowie. Lepista inversa ponoć też, a z tym, że jest z nimi trudno w zupełności się z Tobą zgadzam:-)
Jesteś już po zajęciach ze studentami?:-) Przeżyłaś?:-)
Pozdrawiam!
Jestem "w trakcie" - dlatego mnie nie ma na forum. Na razie żyję i ja, i chyba wszyscy studenci (mam nadzieję:-)