Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
kolor ugotowanego grzyba 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « W kuchni « Archiwum «

#0

2006.09.05 00:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

tomaszo
Witam serdecznie wszystkich miłośników zbierania grzybków i ich przetważania.Moja przygoda z grzybami dopiero się zaczyna mam nadzieję że za szybko się nieskończy moją nieznajomością gatunków trujących.Więc mam pytanie po ugotowaniu grzybów zodrobiną soli niektóre znich zrobiły się zielone(górna część kapekusza)proszę o odpowiedż co mam z tym zrobić do śmietnika z tym ,czy too jest jadalne proszę o odpowiedż bo teraz to już sam jestem zielony z góry dzięki
i

#126
od października 2005

Przydałoby się foto z tymi zielonymi grzybami. Różnie ludzie określają kolory. Po zagotowaniu podgrzybków w wodzie z solą ( do marynatu ) można nazwać kolor, kolorem zielonym, chociaż raczej przechodzi bardziej w żółtawy brudny ale z lekkim odcieniem zieleni. Ja nie nazwałbym ich zielonymi, ale moja żona - owszem. Tak więc chyba fotka załatwi sprawę - koniecznie sprawdź, czy kolor na focie daje porawdziwy odcień barw. Są różne aparaty cyfrowe, które lekko zniekształcaja kolory, robiąc tutaj wielki zamęt.
Tak poza nawiasem - koniecznie zaczynaj zbieranie grzybów w asyście dobrego grzybiarza :-) To podstawa nauki zbierania grzybów :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « W kuchni « Archiwum «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji