To była krótka wycieczka poświęcona pozyskiwaniu roślin do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Na początku zajrzeliśmy na wzgórze Korzeniec w Cezarówce Dolnej.
Stąd pozyskaliśmy kilka przylaszczek pospolitych. Zabrzańskie jakoś nie chcą rosnąć. Czy te się utrzymają, nie wiadomo. Pozyskaliśmy kilka okazów, mniej niż pół metra kwadratowego.
Kolejne miejsce to murawy i zarośla na południe od lasu Gradowiec. Stąd pozyskaliśmy gorysz pagórkowy - Peucedanum oreoselinum.
Oto Byczyna i teren położony na wschód od kościoła. Z tej okolicy pozyskaliśmy przede wszystkim fiołka - Viola hirta oraz jaskiera - Ranunculus sarduosus.
O okolicznym drzewostanie dominuje dąb czerwony - Quercus rubra. Trafił się jeszcze kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.
Oto kępa poziewnika szorstkiego - Galeopsis tetrahit w towarzystwie gwiazdnicy pospolitej - Stellaria media.
W tej okolicy pozyskiwaliśmy paprocie z kręgu Dryopteris dilatata - Dryopteris carthusiana bo tego w ogrodzie nie mają. Oznaczy się później, jeśli się przyjmą. Zdjęcie oczywiście przedstawia bodziszka cuchnącego - Geranium Robertianum.
Las prawdopodobnie dopiero co był jak to się w gospodarce leśnej powiada prześwietlony, o czym świadczy spora liczba odpadów takich jak gałęzie i korony drzew.
Z tej okolicy pozyskaliśmy rozchodnik - Sedum maximum. Tutaj pozostaję przy starej nazwie.
Wracając zerkamy na pień topoli holenderskiej - Populus x canadensis "Marylandida. Ma on bogate życie zewnętrzne.
Jest tutaj tarczownica bruzdkowana - Pamelia sulcata. Czarne pryszcze w lewym dolnym rogu to inny porost.
Jest tutaj pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.
Rdzawa barwa na pniu to glon z rodzaju Trentepohlia.
A potem weszliśmy do części lasu w Uroczysku Sośnina, gdzie podziwialiśmy warpie oraz pozyskiwaliśmy kolejne paprocie.
W tej okolicy w partii liściastej lasu dominuje dąb czerwony - Quercus rubra.