bio-forum.pl

Jaka to lipa?

bez logowania - można przeglądać

od lis.2021
#0

1. Jaka to lipa?

Witam. Zakupiłem dla siebie i kolegów pszczelarzy z koła 25 lip - miały to być krymskie siewki (z nasiona). Dziś towar dotarł, ale przyglądam się im i nie wyglądaja mi na lipy krymskie, które widziałem w internecie. Proszę o pomoc, niech jakiś znawca się wypowie jakie to lipy.

od cze.2010
#0

2. Jaka to lipa?
23.lis.21 18:41
Piotr Grzegorzek

Prawdopodobnie lipa japońska.

od sie.2013
#0

3. Jaka to lipa?
23.lis.21 20:18
Andrzej Ryś

A czy nie lepiej nasze rodzime?

od lis.2021
#0

4. Jaka to lipa?

Ja się obawiam, że jest to lipa drobnolistna. Krymska (czy dasystyla, czy caucasica) powina mieć ponoć silnie błyszczący wierzch, charakterystycznie drobno ząbkowaną krawędź. Nie dostrzegam tych cech. Jest za to charakterstycznie wyciągnięty wierzchołek. Szerokolistną bym wykluczył, ona ma charakterystyczną szorstkość (związaną z omszeniem) w dotyku, te liście są zaś gładkie i raczej delikatne. Ale muszę postawić pytanie, czy w związku z faktem, iż sadzonki są bardzo młode, prawdopodobnie 2-3 letnie, liście które wypuszczają mogą mieć inne cechy niż roślin dorosłych?

od sie.2013
#0

5. Jaka to lipa?
24.lis.21 01:17
Andrzej Ryś

Generalnie u lipy drobnolistnej w kątach nerwów występują rude kępki włosków. Na zdjęciach tego nie widać ale jak Pan wspomniał powyżej młode egzemplarze mogą być odmienne od dorosłych. Ta odmienność może mieć istotne znaczenie. U wielu gatunków roślin różnice te są nieraz bardzo duże.

od cze.2010
#0

6. Jaka to lipa?
24.lis.21 07:53
Piotr Grzegorzek

W tym fotoreportażu - [bf#1241334] - pokazałem podobną lipę, posadzoną w Mysłowicach, którą też uznałem za Tilia japonica. Stąd moje przypuszczenie. Jedną z zalet tego gatunku ma być bardzo wczesne kwitnienie. Wiem to od zaprzyjaźnionego pszczelarza z Pawłowa, dziś dzielnicy Zabrza, który w Miejskim Ogrodzie botanicznym w Zabrzu pokazywał te drzewka uprawiane w doniczkach. Zalecał je do takiej uprawy na przykład na tarasy i balkony.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji