bio-forum.pl

Jaka jest polska nazwa tej substancji

bez logowania - można przeglądać

od mar.2009
#0

1. Jaka jest polska nazwa tej substancji

Witam, znalazłem substancję o nazwie heteroauxin,

(od hetero i auxin), kwas beta-indolilooctowy, C10H9NO2, substancja chemiczna o wysokiej biologicznej aktywności, która jest wytwarzana przez rośliny i wpływa na ich procesy wzrostu (tak zwany hormon wzrostu), jeden z najbardziej rozpowszechnionych auxinów. Po raz pierwszy substancja ta była wydzielona w 1934 roku z kultur pleśniowych przez holenderskiego chemika F. Kegla i jego współpracowników. Później odkryto tę substancję także u roślin wyższego rzędu. Powstaje ona z aminokwasu triptofan w liściach, po czym wędruje do gałęzi i korzeni roślin gdzie utlenia się i staje się biologicznie czynna.

Heteroauxin to jedyny z auxinów który jest uzyskiwany syntetycznie. Prostota jego syntezy i niski koszt umożliwiły dokładne zbadanie jego wpływu na organizm roślinny i zastosowanie w hodowli roślin. Przykładowo używa się go dla ukorzeniania się roślin, w tym dla ukorzeniania się szczepek drzew tzw. zrazów (często używa się go z dodatkiem witaminy C i grupy B). W zależności od stopnia zdrewnienia zrazów ilość heteroauxinu waha się od 50-200 mg/l. W postaci handlowej bywa sprzedawany w postaci płynnej lub w tabletkach do rozpuszczania w wodzie.

Jaka jest nazwa polska tej substancji i czy mozna ja kupić w tabletkach

pozdrawiam

od mar.2009
#0

2. Jaka jest polska nazwa tej substancji

To jest heteroauksyna, inaczej kwas indolilooctowy, niestety nie wiem gdzie można go nabyć w czystej postaci. Myślę, że producenci ukorzeniaczy i pożywek sprowadzają to coś z zagranicy.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji