Malutkie - ale wyglądają jak podgrzybki brunatne:-) W maju podgrzybek? To chyba podpucha - z tamtego roku:-)
Kolego Ryszardzie, toż to najprawdziwsze prawdziwki. W środę zajrzę do lasu, lecz na taki zbiór nie liczę, może jakiś ceglastopory się trafi? W razie czego, też mam zdjęcia z zeszłego roku. :):)
Bogdan
Klasyczne prawdziwki sosnowe. Często pokazują się w maju. Chociaż było dosyć chłodno jednak miały siłę wyrosnąć :))
Ale pośrodku z lewej strony to chyba maślak?
To nie jest podpucha - najprawdziwsze sosnowe. W sumie było ich więcej o jakieś siedem sztuk, ale były ewidentnie robaczywe. Na talerzu są również dwa maślaki. Jutro wybieram się po następne :)
Ryszard Szreter - "Malutkie - ale wyglądają jak podgrzybki brunatne:-) W maju podgrzybek? To chyba podpucha - z tamtego roku:-)" - wykluczyć nie można, toż to nie tak dawno był 1 kwiecień 2010.
Pozdrawiam
Bardziej przypominają borowiki ciemnobrązowe (pl.wikipedia.org
Marek - myślę, że trafiłeś. To boletus aereus ( borowik ciemnobrązowy). Jest napisane, że występuje od czerwca, ale w tych warunkach, jest możliwe, że przyspieszył swoje wystepowanie o kilka tygodni. Sosnowe występują od lipca ( przy dobrych warunkach), wiec raczej to nie jest sosnowy. To jednak powinien przeanalizować Leszek, bo On wie gdzie je znalazł. Jeśli to miejsce z samymi sosnami - to raczej ciemnobrązowy nie jest. Ania by tutaj znalazła sposób na rozwiązanie zagadki. Może to przeczyta?
Ania musi widzeć detale, które nie są widoczne:-) Powierzchnię trzonu, powierzchnię kapelusza. Tak czy siak - smaczne na pewno:-)
Leszku - następny borowik w makro - trzon i kapelusz.:-) Twoim Olympusem to przecież żaden problem:-) Na grzyby jednak nie chodź tak późno, bo jeszcze ktoś Cię uprzedzi. Pierwsza po południu, to już koniec grzybobrania. Wiem, byłeś na pomszalnym spacerze:-) Teraz już wiesz czego szukać i gdzie - więc raniutko, przed wszystkimi - musisz jeszcze fotki zrobić w lesie - jak rosną:-)
Oj będę czekał na nie z niecierpliwością. Takie widoki koją i leczą:-)
Ja też myślałam, że bardzo podobne do podgrzybka brunatnego. Te trzony takie ciemne... Tylko białe hymenofory zaprzeczały temu.
Jeśli chodzi o borowiki sosnowe - widuję je (a raczej widywałam) ze trzy razy w życiu i w dodatku już takie ogromne.
Pora niewłaściwa? Spójrzcie na ten wątek z czubajkami czerwieniejącymi. To jest dopiero dziwo.
podgrzybki brunatne - te małe - maja takie same kolory ogonka. Tutaj przyklad:
Oto dzisiejszy zbiór. Aby uciąć spekulacje co do pory zbioru talerz z grzybkami znajduje się na dzisiejszej GW;)) Las gdzie je zbierałem jest typowo sosnowy rosnący na piaskach. Jesienią rosną tam wszelkiej maści gąski. Po wstępnych oględzinach myślę, że to borowik sosnowy.
Dla mnie to borowik sosnowy
Popieram opinie Mirka. Leszku gratuluję zbioru:-))
Leszku, zdjęcia są oryginalne i bez Wyborczej. Właściwości pliku pokazują dokładny czas wykonania zdjęcia, model aparatu, przesłona, czasy naświetleń itp.
Gratuluję znalezionych grzybków. Pozdrawiam.
Gratujacje. PIĘKNY WIDOK CIESZY OKO
Dzisiaj po pracy wpadłem do lasu na krótki rekonesans-
NIC!!!
jeszcze nie pora (Chrzanów, malopolska)
Nigdy nie widziałem takiego borowika:- ( Jest szansa na naszym zlocie:-) Tam przecież są lasy sosnowe:-)
Gratuluje odnalezienia takiego pięknego miejsca.
A ja sosnowe (kilka sztuk) znalazłam raz w życiu w okolicah Wiartla na Mazurach. Było to już ładne parę lat temu w lipcu.