Tym razem połączyłem przesyłkę i dostaniesz dwa woreczki z tym samym numerem wątku. Dalej dowiesz się dlaczego.
Lokalizacja:
woj. podlaskie, gm. Supraśl
około 2 km na wschód od Ogrodniczek.
wspólna w obu przypadkach.
Oznaczony 105-01:
Rósł na brzegu zbiornika wodnego, porośniętego trzcinami, topinamburem itp.
Rósł jednak (tak na 99%) na resztkach trzciny. Maluchy straszne:-)
________________________________________________________________________
Oznaczony 105-02:
rosły na samym skraju tej pływającej kupki złożonej z sitowia, trzcin i innych. Prawdopodobnie na trzcinach. Nie twierdzę tego na 100% ponieważ rosły na skraju najdalej wysuniętym nad wodę i musiałem ściągać je kijem. Ułamały sie i niestety z bliska substratu nie widziałem. Tylko ten najmniejszy ściagnąłem z podłożem,... raczej trzcina??
I jeszcze przy okazji jedno pytanie:
Czy grzybki z tych wątków ktoś sprawdził???
Zbiory Marcina mikroskopowałem - to był C. kubickae.
Ponieważ ze względów osobistych mam bardzo olbrzymie zaległości w przeglądaniu wątków na "Bio-forum" podczas ich "przyswajania" nasunęła mi się konkluzja natury technicznej.
Jeżeli w wątku pojawia się oznaczenie konkretnego gatunku grzyba, to wskazane byłoby podanie w treści wątku (choćby jeden raz) jego pełnej nazwy gatunkowej czyli w tym przypadku Coprinus kubickae.
Szukając wzmianek o występowaniu (odnotowaniu) danego gatunku w Polsce np. w Google, zaczynam z reguły od wpisania nazwy gatunkowej i użycia opcji "Tylko język polski".
Przy użyciu (podaniu) w wątku tylko skróconej nazwy C. kubickae praktycznie nie mamy prostej i szybkiej możliwości dotarcia do tego wątku (czyli gatunku grzyba) poprzez wyszukiwarkę.
2011, 08, 28 na stanowisku pierwszym opisanym w tym wątku znalazłem ponownie łodyżkę z owocnikami. Ze względu na bardzo małe rozmiary postanowiłem ponownie je zebrać i dołączyć do przesyłki. Oznaczę ją NR. 105-01 bis.
Na górze C. urticicola v. urticicola, na dole C. kubickae. Proszę dozbieraj większą reprezentację jak będzie okazja w tym lub następnym roku.