Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-24 Mysłowice - przy ulicach Wielka Skotnica i Kormoranów - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18170
od września 2006

2020.05.07 18:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po raz pierwszy byłem tam w 2018 roku. Jest kilka fotoreportaży. Potem zajrzałem tutaj w 2019 roku. To okolica, gdzie wówczas zamierzano wyciąć sporo drzew aby powstały kolejne wielkopowierzchniowe sklepy. Obecnie budowa trwa, drzew wycięto tyle ile potrzeba, to i owo zostało w tym szczególnie bronione dęby na skarpie. Teoretycznie mógłbym już inwestora pochwalić, ale przecież nie chwali się dnia przed zachodem słońca. Dla mnie symboliczny zachód słońca w tej okolicy nastanie w dwa lata po uruchomieniu tutaj handlu. Na razie dokumentuje co jest a może nie być.
Zatem budowa trwa.Przy ulicy Kormoranów mamy pierwsze ocalałe drzewo. To tylko topola holenderska - Populus x canadensis "Marylandica".

Przy południowej krawędzi placu budowy stoi sobie brzoza brodawkowata - Betula pendula. Było tutaj więcej drzew, w tym wiśnie - Cerasus x eminens. Miały zostać przesiedlone, ale czy tak się stało nikt nie wie.

Na skraju ulicy Kormoranów zauważam łopian - Arctium.A to już ulica Wielka Skotnica i dojazd do stacji paliw. Teraz będę obchodził plac budowy od północy.Tutaj zwróciłem uwagę na bardzo purpurową jabłoń purpurowa - Malus x purpurea.Klon jesionolistny - Acer negundo już rozwija owoce.

Zielone drzewa to topola berlińska - Populus x berolinensis.Opuszczam okolicę stacji paliw, ruszam dalej.

W drzewostanie widać suche drzewa. Od 2018 roku tu nie zaszła zmiana.Teraz patrzę pod nogi. Widać trzy bardzo żywotne zielska. Jest mniszek - Tsaraxacum sp. sp., jest rdestowiec japoński - Reynoutria japonica, jest podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.

Kolejne drzewo w tej okolicy to śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.I tak osiągnąłem początek wschodniego skraju placu budowy.Idąc dalej w obrębie osiedla wypatruję agresywnie przycięte wierzby - Salix alba "Tristis".Oto stopnie prowadzące do najbardziej newralgicznego miejsca w tej okolicy.Na początku natrafiam na dęba czerwonego - Quercus rubra.Oto pierwszy z tutejszych dębów szypułkowych - Quercus robur.Oto większa grupa tutejszych dębów szypułkowych - Quercus robur. Na razie nie wróżę im długiego życia.

Jeden z nich akurat puszcza zielone listki.Oto kolejne drzewo i jego zielone listki.

Oto kolejne drzewo.Najciekawsze jest z drugiej strony.Do tej pory były tylko dęby szypułkowe - Quercus robur. Oto ostatni dąb czerwony - Quercus rubra.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji